TrackingMore feature

Markalı takip sayfası

Müşterileriniz için bir WOW sipariş izleme deneyimi oluşturun. WISMO çağrılarını azaltın ve tekrarlanan satışları artırın.

Demo için şimdi rezervasyon yapın

E-ticaret, sipariş karşılama, finans, BT ve diğer sektörlerdeki lider markalar tarafından güvenilen

Tek bir tıklama ile siparişleri takip edin

Artık trafiği bir operatör sitesine yönlendirmeye gerek yok. Özel bir izleme sayfasında paketlerin nerede olduğunu doğrudan kontrol etmelerini sağlayarak web sitenizde alışveriş yapan kullanıcılarla daha uzun süre etkileşim kurun.

Ekstra pazarlama kanalları kazanın

Paket takibini alıcının yolculuğunun benzersiz bir temas noktasına dönüştürün. Ekstra gelir için yeni ürünleri pazarlayın veya satışa çıkarın.

Tüm operatör verilerini merkezileştirin

Etkili karar alma için paket hacmi, hedef bölgeler, taşıyıcı hızı, istisnalar vb. ile ilgili teslimat operasyonlarınızı tek bir gösterge tablosunda gözden geçirin.

Bilet yönetimini basitleştirin

Endişeli müşterilerden gelen ezici WISMO çağrılarına elveda. İnanılmaz bir satın alma sonrası deneyime ve gelişmiş müşteri ekibi bant genişliğine merhaba.

Müşteri yorumlarını toplayın

Takip sayfasında gönderi incelemesini etkinleştirerek müşterilerinize gönderi deneyimi hakkında sorular sorun. Her kargo rotasını optimize etmek için müşterilerinizden kargo incelemesini toplayın

Diğer İzlemeyi KeşfedinDiğer Özellikler

FAQ

Markalı takip sayfası, müşterilerinizin sipariş teslimat ayrıntılarını görüntülemek için tasarlanmış bir web sayfasıdır. Genellikle tutarlı bir görünüm için marka logonuzu, renklerinizi ve diğer görsel öğelerinizi içerir. Müşterileriniz, siparişlerinin teslimat ilerlemesini ve beklenen teslimat tarihlerini öğrenmek için bu izleme sayfasından yararlanabilir.
TrackingMore'un markalı izleme sayfası, izleme sayfasının başlığını, rengini, logosunu, teslimat mesajlarını, altbilgisini vb. İstediğiniz şekilde özelleştirmenize olanak tanır. Bunun yanı sıra, izleme sayfasında kişiselleştirilmiş öneriler sunarak daha fazla satış yapabilirsiniz. Ayrıca, sosyal medya ve GA4 ile entegre edebilirsiniz. Bu, müşteri davranışınızı daha doğru bir şekilde izlemenizi sağlar.
1. Önemli ayrıntıları ekleyin. Buna sipariş numarası, takip numarası, taşıyıcı, tahmini teslimat tarihi ve bir gönderi ilerleme çubuğu dahildir. 2. Mobil uyumlu. Markalı takip sayfanızın hem dizüstü bilgisayar hem de mobil kullanıcılar için harika göründüğünden emin olun. 3. Çok dilli ayarlar. Bu, alıcılarınız dünyanın farklı yerlerinden geliyorsa son derece yararlı olabilir. 4. CTA'lar, indirimler, teşekkür notları, politika güncellemeleri vb. Gibi mesajlar ekleyin. müşterilerinizle etkileşim
Müşterilerinizin yaşam boyu değerini artırabilir. Müşterileri siparişleri ve teslimatları hakkında bilgilendirmek, alışveriş deneyimlerini önemli ölçüde iyileştirebilir, onları daha fazla satmayı kolaylaştırabilir veya onları tekrar eden sadık alıcılara dönüştürebilir ve iade şansını azaltabilir. Bu arada, ele alınması gereken daha az ""siparişim nerede"" sorgusuyla, müşteri ekibiniz daha üretken olabilir ve daha yüksek kalitede hizmetler sunabilir.

Dönüştürün
Bugün Gönderi Takibi

Gönderi güncellemelerini otomatikleştirmek veya teslimat verimliliğinizi artırmak mı istiyorsunuz? TrackingMore'un güçlü API'si ile müşterinizin satın alma sonrası yolculuğunu dönüştürmek için tüm araçlar parmaklarınızın ucunda olacak.